A válasz sokkal egyszerűbb, mint gondolnánk. A télikert klíma akkor megfelelő, ha a télikertben mindig a tervezett használathoz illeszkednek a klimatikus viszonyok. Például, ha jégpályát szeretnénk benne csinálni, akkor mindig fagypont alatt legyen benne a hőmérséklet, ha pedig narancsligetet, akkor mindig fagypont felett. Talán ebből a két szélsőséges példából is látszik, hogy nincs abszolút jó, vagy rossz télikert klíma, mert azt a használat célja határozza meg.
Egy becsapós kérdés a télikert klíma kapcsán:
A télikertet télen, vagy nyáron szeretné használni?
Amikor valakiben megszületik a gondolat, hogy télikertet szeretne építeni, akkor a legelső kérdés , amit egy átlagos forgalmazó feltesz neki az az, hogy hőszigetelt, vagy hőszigetelés nélküli kivitelben gondolkodik. Meglepő, de erre a kérdésre bizony a legtöbben nem tudnak válaszolni.
Ez pedig azért van, mert erre a kérdésre nem is lehet válaszolni mindaddig, amíg nem tisztázzuk a télikert leendő funkcióját. Persze egy átlagos télikert építő cég igyekszik segíteni a vevőnek, ezért átfogalmazza az eredeti kérdést és eldöntendő formában tálalja: „Télen is szeretné használni, vagy csak nyáron?”
Ez látszólag a legtöbb ügyfél számára egyértelműbb kérdésnek tűnik, melyre a válasz rendszerint az, hogy persze, télen is. (Mondjuk az, hogy jégpályának, vagy narancsültetvénynek, az nem derül ki.) Ráadásul ha még az ár is megfelel az elképzeléseknek, akkor már épül is az új télikert. Amit aztán az év nagy részében jó eséllyel semmire sem fognak tudni használni, de arra amire eredetileg szerették volna, arra biztosan nem.
Miért rossz ez a kérdés?
Azért, mert erősen félrevezető. Szerintünk a helyes kérdés így hangzana: Mire szeretné használni, és mit csinálna a télikertben télen ill. nyáron? Ha a kitűzött célok között szerepel a huzamos tartózkodás (ami az esetek 90%-ban kívánalom), akkor a feladat egy olyan helyiség építése ahol a klimatikus viszonyokat az emberi szervezet komfortosnak érzi.
A tudományos magyarázatokat mellőzve az ember komfortérzete jelzi, hogy az érzékeszerveink és az idegrendszerünk, hogyan reagálnak a környezeti hőmérsékleti hatásokra. Leegyszerűsítve, azt a hőmérsékletet fogjuk kellemesnek találni, ahol a környezetünknek leadott hő elegendő a testhőmérsékletünk állandóan tartásához.
Így ha pl. többet mozgunk, akkor több hőt termelünk, ezért többet kell leadnunk, ha pedig fázunk, akkor ruha rétegekkel csökkenthetjük a hőleadást. Komfortosnak azt az állapotot fogjuk érzékelni, ahol a hőleadás, a páraviszonyok, és a légmozgások összhangban vannak a tevékenységünkkel és ruházatunkkal.
5 tipp a megfelelő télikert klíma biztosítására
- Árnyékoljon a tájolásnak megfelelően
- Gondoskodjon a megfelelő szellőzésről
- Válasszon a kivitelnek megfelelő fűtési rendszert
- A hőszigetelő üveg megválasztásakor vegye figyelembe az épület energia igényét
- Vegye figyelembe a télikert használati funkcióját
A fenti összetevő helyes megválasztása döntő hatással van a telikertben kialakuló lakókomfortra.
Összefoglalva, ha a télikert tervezésénél nem fordítunk kellő energiát a tervezett használatnak megfelelő klímakomfort megteremtésére, akkor jó eséllyel nem fogjuk tudni arra használni azt, amire szerettünk volna, mivel a rosszul meghatározott télikert klíma keresztbe tesz a szándékainknak.
A Solarlux télikertek tervezését minden esetben egy részletes, személyes konzultációval kezdjük, ahol megismerjük az érdeklődő szándékait, prioritásait, mert csak így tudunk az igényeknek megfelelő műszaki megoldást kínálni.
JELENTKEZÉS KONZULTÁCIÓRA »