Mit jelent a szellőzés?
A megfelelő anyagok alkalmazása és a professzionális kivitelezés mellett a hatékony árnyékolás, és a megfelelően méretezett szellőzés tökéletes összhangja szükséges egy kellemes klímájú lakókörnyezet kialakításához.
Azt, hogy hogyan lesz megoldva a télikert szellőzetése, már a tervezési fázisában el kell készíteni. A télikert szellőzésének utólagos kialakítása bár lehetséges a legtöbb esetben, mégis érdemes elkerülni a felesleges kényelmetlenséget és a vele járó plusz költségeket.
A télikert tájolásától és nagyságától függően különböző technikák és módszerek alkalmazhatóak a télikertek szellőztetésére. A legelterjedtebbek ezek közül a természetes, vagy termikus, valamint a motorizált szellőzők.
A természetes vagy termikus szellőzés
A szellőztetés legegyszerűbb módja a természetes légcsere, amely résszellőzőkön, tolószárnyakon vagy levegő adagolókon keresztül történik, melyek manuálisan, vagy motorosan állíthatóak.
A télikertben a légelszívás a tetőablakon vagy az oldalsó elemek felső bevilágítóin keresztül történhet. A padozathoz közeli magasságban elhelyezett résszellőzők pedig a levegő utánpótlást biztosítják. Eletromos vezérléssel a hőmérséklet, a légnedvesség és a külső időjárási viszonyoktól függően teljesen automatizáltan alakíthatjuk a télikert természetes szellőztetését. A termikus szellőztetés előnye a halk üzemmód.
Motorizált szellőztetés
Kényelmes és teljesen időjárásfüggetlen a télikert motoros és automatizált szellőztetése.
Az elektromos szellőzőn keresztül friss levegő kerül befúvásra a télikert belsejébe. Ezzel egyidőben az elhasznált levegőt egy a télikert tetőszerkezetébe épített ventilátor kivezeti. Egy elektromos vezérléssel beállítható, hogy a légcsere milyen gyorsan történjen meg. Az automatizált szellőztetés különösen gyakori távollét esetén ajánlott. Ennek a módszernek a nagy előnye, az állandó, egyénre szabható és időjárásfüggetlen szellőztetés.
Három szellőztetési módszer a tökéletes klímáért
Az alkalmazott szellőzéstechnikán kívül, a télikert szellőztetésének módja is befolyásolja a belső klímát. Télikerttől függően a teljes légcsere 3 különböző módon érhető el.
Keresztszellőzés
A keresztszellőzés esetén a friss levegő utánpótlás és az elszívás helye a télikert két oldalán történik. Egy állítható résszellőzőn keresztül vezetjük a friss levegőt a télikertbe és az ellenkező oldalon pedig egy felső bevilágító ablakon keresztül elvezetjük a használt levegőt. A keresztszellőzést télikertek esetén max. 6 m oldalfal távolságig alaklmazhatjuk.
Átlós szellőzés
A diagonális szellőzés esetén, a használt levegőt a tetőben elhelyezett résszellőzőn, ventilátoron vagy szellőzőréseken át vezetjük el. A friss levegőt a télikert elülső oldalán lévő ajtókon, ablakokon vagy résszellőzőkön keresztül vezetjük be.
Tető vagy tetőgerinc szellőzés
A tetőn ill. a tetőgerincen keresztül történő szellőztetés a kis valószínűséggel fellépő huzatképződés miatt az elmúlt években a leggyakrabban alkalmazott télikert szellőztetési módszer lett.
Ennél a módszernél a kiszellőzés a tetőablakokon, vagy a tető ventilátoron keresztül történik.
Az átlós szellőzéshez hasonlóan a friss levegőt az oldalsó ajtókon, ablakokon vezetjük be.
Az Önnél alkalmazható ideális szellőzési módról tájékozódjon egy személyes tanácsadás keretében az üzletkötőinknél.